Image Alt

Aragliding

paralotnia lęk wysokości

Lęk wysokości na paralotni

 

Latanie na paralotni a lęk wysokości

paralotnia lęk wysokości

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że latanie w powietrzu nie jest naturalnym stanem dla człowieka. Dlatego przed oraz w trakcie lotu pojawia się mniejszy lub większy lęk wysokości.
W większości przypadków jest to zupełnie zdrowy i naturalny lęk, który nie przeszkadza w lataniu.

W bardzo rzadkich przypadkach jest to jednak lęk chorobliwy i jest całkowicie paraliżujący – wtedy latanie nie wydaje się najlepszym pomysłem.

Co ciekawe, wiele osób deklarujących lęk na wysokości nie odczuwa go w trakcie lotu na paralotni. Związane jest to z brakiem punktu odniesienia. Stojąc na krawędzi wysokiego budynku, czy góry mamy przed sobą perspektywę miejsca na którym stoimy oraz przepaści w którą patrzymy. W takich przypadkach lęk pojawia się u większości ludzi. Latając na paralotni nie ma tej perspektywy. Cali jesteśmy zawieszeni w powietrzu, nie mamy twardego punktu odniesienia pod nogami, lęk najczęściej jest o wiele mniejszy, lub nie pojawia się wcale.

Podczas kursu paralotniowego stopniowo przyzwyczajamy kursantów do innej perspektywy patrzenia na świat.
Zaczynamy od ćwiczeń naziemnych, po czym przychodzi czas na pierwsze niskie loty. Z czasem, jak kursant czuję się coraz swobodniej w powietrzu, loty są coraz wyższe.

Jeśli dalej masz wątpliwości jak Ty zachowasz się w powietrzu, najprościej umówić się na lot widokowy paralotnią z instruktorem. Polecisz razem z doświadczonym pilotem, co pozwoli Ci poznać faktyczną siłę Twojego lęku w bezpiecznych warunkach.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Add Comment

logo ara - średnie

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń po więcej informacji:

(+48) 790 380 498
22-300 Krasnystaw
kontakt@lotynaparalotni.pl
Pon. - Pt. 8.00 - 18.00
    x