Image Alt

Aragliding

paralotnie w górach

Jak zacząć latać w górach na paralotni

Artykuł ten jest skierowany do samodzielnych pilotów. Jeśli jeszcze nie jesteś pilotem paralotni a chciałbyś być zapraszamy na szkolenie paralotniowe.

Latanie na paralotni w górach dla wielu pilotów jest szczytem marzeń i powodem, dla którego w ogóle zaczęli latać na paralotni. Żeby bezpiecznie latać paralotnią w górach, nie wystarczy pojechać w dowolne góry, wdrapać się na szczyt i wystartować. Trzeba do tematu podejść bardziej rozważnie.

Oczywiście najlepiej byłoby gdybyś miał bardzo dobre opanowanie paralotni oraz świetną znajomość gór i zachodzących w nich zjawisk meteorologicznych, jednak jakoś tego wszystkiego najpierw się trzeba nauczyć, więc po kolei.

Paragliding dolomite

 

10 podstawowych rzeczy, o których trzeba pamiętać, żeby nauczyć się latać na paralotni w górach.

 

 1. Przede wszystkim nie wybieraj się na górskie latanie sam, kiedy nie masz wystarczającego doświadczenia. Najlepiej znajdź towarzystwo doświadczonego pilota, czy instruktora. Taka osoba pomoże Ci ocenić warunki, zwróci uwagę na niebezpieczeństwa i będzie mieć Cię na oku.

 2. Na początek wybierz łatwe do latania góry z rozległym przedpolem, gdzie zawsze możesz uciec (np. Bassano, Lijak, Cerna Hora, Javorovy Vrch). Latanie przy strzelistych graniach poprzecinanych wąskimi dolinami zostaw sobie na późniejszy czas.

 3. Zrób szczegółową analizę prognoz pogody. Pamiętaj, że w górach często nie sprawdzają się modele makrometeorologiczne, trzeba przeanalizować prognozy typowo górskie, np https://www.mountain-forecast.com/ Zwróć uwagę na warunki na różnych wysokościach, podczas całego dnia. W szczególności przeanalizuj siłę i kierunek wiatru oraz możliwość powstawania komórek burzowych.

 4. Jeśli wybierasz się w wysokie góry upewnij się, że nie ma efektu fenowego (silnego suchego wiatru w wysokich partiach spowodowanego dużą różnią ciśnień między jedną a drugą stroną łańcucha górskiego).

 5. Bądź przygotowany na przygodne lądowanie daleko od cywilizacji. Porządne górskie buty, zapas wody, coś do jedzenia, piłka do gałęzi, apteczka, naładowana elektronika, to podstawowy ekwipunek na każdą górską wyprawę.

 6. Włącz livetracking i poproś kogoś bliskiego aby monitorował gdzie jesteś. Większość przyrządów paralotniowych ma taką opcję, możesz też włączyć to w swoim telefonie.

 7. Lataj zawsze po nawietrznej stronie gór.

 8. Weź pod uwagę efekt Venturiego przy wylotach dolin i na końcach łańcuchów górskich.

 9. Na początek lataj rano i po 17:00. W środku dnia może być dla Ciebie zbyt dynamicznie w powietrzu.

 10. Przyłącz się do jednego z naszych wyjazdów w góry dla początkujących. Dużo praktyki i wykłady z górskiego termicznego latania ułatwią Ci przyszłe wypady paralotniowe w góry. Sprawdź nasz kalendarz lub napisz/zadzwoń. Na pewno znajdziemy coś dla Ciebie.

Latanie w górach to niesamowita przygoda. Można się tego nauczyć, jednak nie należy się z tym spieszyć. Każde góry są inne, mają swoją charakterystykę, swoje niebezpieczeństwa i szybko uczą pokory. Staraj się uczyć progresywnie i zawsze mierzyć siły na zamiary. Z czasem, gdy poczujesz się w górach jak w domu, będziesz mógł latać w nich bez przerwy tygodniami jak na tej wyprawie w Alpy francuskie.

 

paralotnia w górach

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Add Comment

logo ara - średnie

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń po więcej informacji:

(+48) 790 380 498
22-300 Krasnystaw
kontakt@lotynaparalotni.pl
Pon. - Pt. 8.00 - 18.00
  x