Image Alt

Aragliding

jak założyć uszy na paralotni

Jak zacząć latać samodzielnie po kursie paralotniowym

Skończyłeś kurs paralotniowy i zdałeś egzamin? Gratulacje, możesz teraz samodzielnie latać na paralotni gdzie tylko zechcesz.

Czy faktycznie jest to takie proste? Przecież w trakcie kursu instruktor cały czas prowadził Cię na radio, mówił co robić, czego nie robić, wiedział kiedy można latać a kiedy są złe warunki.
Teraz wszystkie decyzje możesz podejmować samodzielnie. Jednak czy potrafisz? Błędy mogą być bardzo kosztowne a świadomość, że można czegoś nie przewidzieć, źle ocenić sytuację, paraliżuje.
Jak więc najlepiej zacząć latać po kursie, żeby nie zrobić sobie krzywdy, ale ciągle się rozwijać jako samodzielny pilot?

żagiel paralotnie

10 zasad bezpiecznego rozwijania umiejętności po kursie paralotniowym:

 1. Nie lataj sam. To niebezpieczne, zwłaszcza na początku. Znajdź w swojej okolicy lokalną grupę pilotów, czy szkołę paralotniową. Dołącz do nich kiedy organizują latanie. Powiedz, że jesteś świeżo po kursie. Bardziej doświadczeni piloci, czy instruktorzy będą mieć na Ciebie oko i na pewno wiele podpowiedzą. Środowisko paralotniowe jest otwarte i piloci chętnie dzielą się swoją wiedzą.

 2. Ćwicz ze skrzydłem na ziemi jak często tylko możesz. Za silny wiatr na latanie? Nie ma w okolicy miejsc do latania? Nie mam dużo czasu żeby jechać polatać? Świetnie! Czas na ćwiczenia naziemne. Bierz skrzydło, znajdź trochę otwartej przestrzeni i do dzieła! Możesz ćwiczyć starty klasyczne, alpejkę, kobrę, prowadzenie skrzydła, przeciągnięcia. Zabawa jak z dużym latawcem. Powinieneś mieć przynajmniej tyle godzin ćwiczeń na ziemi, co w powietrzu.

 3. Czytaj, oglądaj i słuchaj wszystkiego co znajdziesz o paralotniarstwie, ale uwaga! – wszystkiego co merytoryczne. Jest kilka książek o paralotniarstwie, są filmy, tutoriale na youtube (tu uwaga, jest też dużo bredni), podcasty. Wystrzegaj się natomiast nic nie wnoszących filmików w internecie z wygłupów i wypadków. Szukaj autorytetów, ignoruj błaznów.
  Warte polecenia czytanie: Thermal Flying, 50 ways to fly better
  Filmy: Performance Flying, Never Ending Thermal
  Youtube: https://www.youtube.com/@JockySandersonparagliding
  Podcast: https://www.cloudbasemayhem.com/paragliding/podcast/
  Oczywiście jest dużo więcej, wystarczy poszperać.


 4. Jeśli możesz, dołączaj do wyjazdów paralotniowych organizowanych przez szkoły paralotniowe. Wyjazdy takie są organizowane w miejsca, gdzie można bezpiecznie i długo latać a teraz dla Ciebie najważniejsza jest jak największa ilość godzin w powietrzu (nalotu).

 5. Zidentyfikuj swoje słabe strony i pracuj nad nimi. Nie czujesz się pewnie podczas startu, lądowania, lotu na żaglu, a może przeraża Cię termika?
  To właśnie nad słabymi punktami musisz najwięcej pracować. Każdy pilot powinien być “kompletny”, czyli mieć pełen zakres umiejętności pozwalających uprawiać mu ten sport.
  Na co dzień pracujemy z pilotami tuż po kursach, lub po długiej przerwie, żeby mogli dopracować to co najbardziej ich boli. Sprawdź nasze kursy doszkalające i dopracuj swoje słabe strony.


 6. Lataj ta dużo jak możesz. Nawet jeśli pogoda nie jest wymarzona, jest zimno a niebo zakryte chmurami, zawsze to o jeden start i lądowanie więcej.

 7. W trakcie lotu zawsze miej plan awaryjnego lądowania. Lataj tylko w zasięgu dolotu do bezpiecznego miejsca lądowania.

 8. Jeśli masz wątpliwości przed startem, coś nie do końca Ci się podoba, np wiatr wydaje się być zbyt silny na Twoje możliwości, odpuść. To jedna z ważniejszych umiejętności, jakich musisz się nauczyć. Stare powiedzenie mówi “wystartować można, wylądować trzeba”. Czasem zwyczajnie coś podpowiada nam, że to nie jest najlepszy dzień na latanie. Warto słuchać tego głosu i nie dać się zwieść presji otoczenia, czy chęci wykorzystania dnia na siłę.

 9. Staraj się, żeby Twoje doświadczenie było zróżnicowane. Naucz się latać z gór,  naucz się latać z wyciągarki, naucz się latać na żaglu, naucz się latać w termice.

 10. Pytaj, kwestionuj, sprawdzaj. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, warto zapytać kogoś bardziej doświadczonego. Przecież nie ma głupich pytań. Skontaktuj się z nami, zawsze chętnie dzielimy się wiedzą.

Bezpiecznego latania!

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]
Add Comment

logo ara - średnie

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń po więcej informacji:

(+48) 790 380 498
22-300 Krasnystaw
kontakt@lotynaparalotni.pl
Pon. - Pt. 8.00 - 18.00
  x