Image Alt

Aragliding

czy latanie na paralotni jest niebezpieczne

Czy latanie na paralotni jest niebezpieczne?

Czy paralotnie są niebezpieczne?

lot paralotnią

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, tak jak z jazdą samochodem. Czy prowadzenie auta jest niebezpieczne? Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, przestrzegasz zasad i przepisów, używasz odpowiedniego sprzętu, o który właściwie dbasz, wtedy można śmiało powiedzieć, że jazda samochodem jest bezpieczna. Tak samo jest z lataniem na paralotni.
Jednak internet jest pełen filmów z wypadków paralotniowych, prawda? Nic dziwnego, żyjemy w czasach, kiedy sensacja i tragedia najlepiej się sprzedają. Nikt nie ogląda długich filmów z przelotów paralotniowych, na których nic się nie dzieje. Na naszym kanale znajdziesz mnóstwo filmów z bezpiecznych lotów na całym świecie. Tym czasem to nieliczne wypadki mają olbrzymią oglądalność. Krótka analiza takich filmów przez osobę znającą temat prowadzi zwykle do powtarzalnych przyczyn wypadków paralotniowych:

 • brak podstawowych umiejętności kontroli skrzydła przez pilota
 • latanie na sprzęcie o fatalnym stanie technicznym
 • skrajna brawura np latanie przy zbyt silnym wietrze, lub blisko przeszkód
 • nauka akrobacji paralotniowych (tu jednak niepowodzenia są niejako wpisane w sport, dlatego piloci akro używają po dwa spadochrony zapasowe)

Podsumowując, jeżeli latanie na paralotni potraktuje się odpowiedzialnie, można czuć się bezpiecznym. Należy najpierw zrobić kurs paralotniowy, następnie progresywnie doskonalić swoje umiejętności. Nie zastąpimy tego nauką z internetu, czy pomocą latającego kolegi, to jedynie sprawia, że stajemy się potencjalnymi bohaterami popularnych internetowych filmików. Musimy też pamiętać, żeby zawsze latać na odpowiednim dla nas sprzęcie, który jest sprawny technicznie, ma ważny przegląd, odpowiednią klasę i zakres wagowy. Na kursie zadba o to szkoła. Dobry instruktor również doradzi wybór odpowiedniego sprzętu po kursie.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Comments
 • Marcin
  20 października 2022

  Nic dodać nic ująć. Kurs to droga która jest bezpieczna w dążeniu do celu jakim jest samodzielne latanie. Ponadto po kursie szkoła prowadzi doskonalenie i zapewnia rozwój.

  reply
Add Comment

logo ara - średnie

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń po więcej informacji:

(+48) 790 380 498
22-300 Krasnystaw
kontakt@lotynaparalotni.pl
Pon. - Pt. 8.00 - 18.00
  x